Prima pagină FAQ Autentificare
NightMusic.ro
Promoting Electronic Music
Pagina 1 din 1 [ 5 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect

Primul mesaj necitit Versiune printabilă
Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator
Mesaj Sidechaining Scris: Sâm Mai 08, 2010 11:52 am
Todd
Neconectat
Voluntar
A.K.A. Ducking effect.

Varianta Scurta - ascundeti un instrument in spatele altuia. Folosit in mare parte cu kick-ul, dar poate fi si orice altceva .. creativity people.

Va arat cum se face in FL - 2 metode.

First of all proiectul fara sidechain



1. Gross Beat - efect standard in FL 9 si versiuni mai recente.

Deci avem kick-ul si bass-ul pe canale separate.
Imagine

Tot ce trebuie facut la tehnica asta e sa puneti un Gross Beat pe canalul FX al bass-ului si apoi selectati SideChain de mai jos.
Imagine

Si ar trebui sa obtineti ceva de gen :


Practic se scoate volumul la bass cand intra kick-ul pentru un impact mai mare si un mix mai curat.

Asta ar fi cea mai rapida metoda. Problema e ca nu prea e flexibila in caz ca vreti sa faceti ceva mai creativ.

2. FL Peak Controller.

E mai complicata metoda cu Peak Controller, dar avantajul e ca efectul se poate aplica la orice butonas vreti. Astfel puteti pune efectul si pe FX-uri in caz de ceva ... yummy.

Prima data, trebuie clonat kick-ul sau daca vreti folositi alt kick/instrument care sa actioneze si il puneti pe un canal separat de FX. Apoi adaugati Peak Controller pe acel canal. Veti observa ca nu se mai aude instrumentul si semnalul ajunge doar in Peak Controller.

Imagine

Semnalul acesta va declansa sidechain-ul. Deci sa zicem ca vrem sa punem sidechain pe volumul bass-ului( se poate si pe un EQ cu cut pe low freq ca sa duduie in tandem cu kick-ul ), tot ce trebuie sa facem e sa dam click dreapta pe volumul instrumentului ( ori din playlist ori din FX ) si sa selectam "link to controller".

Imagine

Apoi o sa trebuiasca sa ii zicem ce controller o sa aiba -> Internal Controller selectati Peak ctrl - Peak si la mapping formula -> Inverted.

Imagine

Asta o sa-i zica volumului la bass ca atunci cand intra semnalul de la kick sa scada volumul corespunzator.
O sa mai trebuiasca sa lucrati setarile de la Peak Controller ca sa obtineti un efect pe gustul vostru.
Imagine

Si obtinem sidechain-ul.



Tehnica asta puteti sa o folositi si la Downsweeps, Upsweeps si alte prostii si balarii.

Downsweep example :

- Fara sidechain

- Cu sidechain

- dude .. you only did the beat and the bass ..
- yeah .. so ? do you need more ? because i can get more bass if you want ...
Mesaj Re: Sidechaining Scris: Sâm Mai 08, 2010 1:41 pm
NiCoTyN
Neconectat
Fost membru
Frumos.... :D Great job şi bine explicat ;)

Ţie... popor ingrat... nu-ţi va rămâne nici cenuşa mea !!!
Mesaj Re: Sidechaining Scris: Lun Mai 10, 2010 8:19 am
CHRIS FERRES
Neconectat
Voluntar
Intradevar folositor pentru cei ce utilizeaza FL dar cred ca ar trebui mai de la 0 un tutorial gen "make a electro beat " sau alt gen ca deja asta cu sidechain e destul de avansat!! :D
Mesaj Re: Sidechaining Scris: Lun Mai 10, 2010 3:27 pm
Todd
Neconectat
Voluntar
chestia cu tutorialele pe gen e cam aiurea .. fiindca tu faci un beat care sa zicem ar avea "gustul" tau. Tutorialele trebuie generalizate zic eu .. bazate mai mult pe tehnica .. restul fiind gustul fiecaruia.

de asta am deschis topic cu sugestii.

- dude .. you only did the beat and the bass ..
- yeah .. so ? do you need more ? because i can get more bass if you want ...
Mesaj Re: Sidechaining Scris: Mar Mai 11, 2010 12:49 pm
GabbyDJ
Neconectat
Membru fondator
dap todd are dreptate, toate alea pe genuri se bazeaza pe gusturi, nu trebuie sa vina cineva sa iti arate cum faci un "Electro beat" or smth like that, important e sa stapanesti technica si apoi iti creezi tu stilul tau.
:D

Aka Gabriel Van Gherling
"Music is driving me crazy"
http://www.myspace.com/djgabriello"
Pagina 1 din 1 [ 5 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect  


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum
Mergi la:  
Afişează mesajele din ultimele: Sortează după
cron

Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Ora este UTC+02:00 UTC+2
subMerged by redhair