Prima pagină FAQ Autentificare
NightMusic.ro
Promoting Electronic Music
Pagina 1 din 1 [ 9 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect

Primul mesaj necitit Versiune printabilă
Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori
Mesaj Adobe Audition Scris: Lun Feb 16, 2009 4:53 pm
Rumano Rizado
Neconectat
Voluntar
este imperativ de folosit pentru ajustarea anumitor sample-uri sau chiar a intregii piese, precum si productie. nu trebuie sa lipseasca din portofoliul unui dj producator.
mai jos aveti un screenshot cu piesa "el otro soy yo" unde puteti vedea usurinta cu care se poate lucra si detaliile care iti sunt aratate printr-un simplu zoom in.

Imagine

daca vreti step by step tutorial, in romana, sa-mi spuneti... in special cei interesati de producing.

un sfat prietenesc: nu va apucati daca nu duceti un proiect pana la finalizare. oamenii comozi n-au nevoie de softu acesta.
Mesaj Re: Adobe Audition Scris: Lun Feb 16, 2009 6:35 pm
Todd
Neconectat
Voluntar
Dj Cretzoo scrie:
este imperativ de folosit pentru ajustarea anumitor sample-uri sau chiar a intregii piese, precum si productie. nu trebuie sa lipseasca din portofoliul unui dj producator.
mai jos aveti un screenshot cu piesa "el otro soy yo" unde puteti vedea usurinta cu care se poate lucra si detaliile care iti sunt aratate printr-un simplu zoom in.

Imagine

daca vreti step by step tutorial, in romana, sa-mi spuneti... in special cei interesati de producing.

un sfat prietenesc: nu va apucati daca nu duceti un proiect pana la finalizare. oamenii comozi n-au nevoie de softu acesta.


ms de help ;)

da' de ce te legi de mine ? :( is comod :(

- dude .. you only did the beat and the bass ..
- yeah .. so ? do you need more ? because i can get more bass if you want ...
Mesaj Re: Adobe Audition Scris: Lun Feb 16, 2009 9:57 pm
Rumano Rizado
Neconectat
Voluntar
hey man :o :lol: nu ma leg de tine
te-ai simtit? :twisted: just kidding... ok, on topic, am sa incep a va prezenta baza daca se dovedeste a mai fi cineva interesat

..'ll be seeing you :mrgreen:
Mesaj Re: Adobe Audition Scris: Lun Feb 16, 2009 11:37 pm
NiCoTyN
Neconectat
Fost membru
nice topic...chiar sunt interesat sa invat Ableton ;)

Ţie... popor ingrat... nu-ţi va rămâne nici cenuşa mea !!!
Mesaj Re: Adobe Audition Scris: Lun Feb 16, 2009 11:43 pm
Todd
Neconectat
Voluntar
asta e adobe audition .. nu ableton Live :))

da' daca esti interesat o sa postez eu ceva despre ableton .. tutorialz .. sper

- dude .. you only did the beat and the bass ..
- yeah .. so ? do you need more ? because i can get more bass if you want ...
Mesaj Re: Adobe Audition Scris: Lun Feb 16, 2009 11:48 pm
Rumano Rizado
Neconectat
Voluntar
Todd scrie:
asta e adobe audition .. nu ableton Live :))

da' daca esti interesat o sa postez eu ceva despre ableton .. tutorialz .. sper

niiiice, deci chiar looking forward to :geek: :mrgreen:
maine am sa incep a posta baza... stay tuned! :idea:
Mesaj Re: Adobe Audition Scris: Mar Feb 17, 2009 12:07 am
Todd
Neconectat
Voluntar
ok .. deci eu unul o sa pregatesc materialul pt XX 2 .. si apoi postez pe forum :P

- dude .. you only did the beat and the bass ..
- yeah .. so ? do you need more ? because i can get more bass if you want ...
Mesaj Re: Adobe Audition Scris: Mar Feb 17, 2009 12:09 am
NiCoTyN
Neconectat
Fost membru
f**k.....gresit topicul... my bad... daca incepeau ambele cu A ce vina am eu.... too tired... asa... Adobe Audition l-am avut instalat dar nu imi mergea nu stiu de ce :| :| desi am urmat aceeasi pasi pe care i-am facut cand l-am instalat la un amic. L-am folosit impreuna cu un prieten la inregistrari de piese hip-hop pentru niste prieteni si sunt multumit de el. To go on, vreau sa ma documentez mai bine despre el, cat si despre Ableton :P :P

Ţie... popor ingrat... nu-ţi va rămâne nici cenuşa mea !!!
Mesaj Re: Adobe Audition Scris: Mar Feb 17, 2009 11:30 am
Rumano Rizado
Neconectat
Voluntar
GETTING STARTED!

Am incropit un mini tutorial pentru inceput. Daca tot invatam ceva sa invatam de la 0 si cu mintea limpede :lol:

Pasul 1 : Instalati-va Adobe Audition v3. Nu e cine stie ce diferenta fata de 2, stiti cum sta treaba si cu Photoshopul, toate's excelente :mrgreen:

Pasul 2: va duceti imediat in stanga sus si dati click pe multitrack view. asta va permite sa importati fisierele.

Imagine

Pasul 3: ok, so far so good, acum putem importa deci FILE->Import (CTRL+I) si dupa cum puteti vedea la supported file types, softu asta cunoaste multe 'limbi straine'

Imagine

Pasul 4: aici e alegerea voastra. depinde ce doriti sa importati de la piese care necesita editarea pana la loop-uri, sample-uri, effecte, necesare producing-ului. Eu am luat o piesa doar pentru a va familiariza cu interfata. Odata ce a terminat de importat, fisierul va apare in panoul din stanga de unde faceti drag & drop pe un canal care doriti voi.

Imagine

Pasul 5: Piesa va apare mica, veti vedea ca nu prea aveti ce face cu ea la zoom-ul minim deci pozitionati cursorul la capatul barei verzi de sus pana apare cursorul de edit, tineti apasat pe butonul din stanga al mouseului si trageti in stanga pana beneficiati de un zoom acceptabil pt editarea piesei respective. se poate face si de la dreapta la stanga.

Imagine

Pasul 6: acum o dam ca boierii, trebuie sa lasam frau liber imaginatiei dar trebuie totusi sa ne obisnuim cu cele 2 tool-uri importante de lucrat: edit tool (time selection) si move/copy tool. Trebuie sa lucrati repede cu ele si sa treceri tot repede de la una la alta cum ajungeti cu mouseul pe ele imediat va arata shortcut key-ul fiecareia.

Imagine

Pasul 7: Selectam de sus time selection tool si tinem apasat click stanga pentru a selecta o portiune din piesa, in cazul de fata, un beat. Ce putem face cu el? pai simplu: putem copia, putem sterge, il putem pozitiona pe alt canal pentru ai da un effect, etc.

Imagine

Pasul 8: Odata ajunsi aici trebuie sa vedem si de ce efecte dispunem nu!?
In panoul din stanga, iar revenim acolo, dam click pe effects si dupa cum puteti vedea, sunt multe efecte cu care ne-am familiarizat de pe mixere precum si altele speciale.

Imagine

Pasul 9: Efectele nu pot fi adaugate unei portiuni de pe acelasi canal, chiar daca o selectati pentru ca acel efect i se va atribui intregului canal. Daca doriti sa adaugati un efect, pur si simplu dati click pe canalul cu pricina, mergeti la panol din stanga si dati dublu click pe efectul dorit. Beatul care l-am selectat de mai sus l-am mutat pe canalul 2 pentru ai da un efect reverb. (sa nu faceti asta pe linia de bass, asteptati linia melodica sau un climax pt reverb) :))

Imagine

Pasul 10: aveti grija la volumul fiecarui canal deoarece nu doriti sa finalizati cu contraste puternice de volum pe piesa. este important sa ascultati bine inainte de a salva (atat ca sesiune sau audio). File->Export pentru audio si save session pt munca voastra.

Imagine

Imagine

CBR : constant bitrate
VBR: variable bitrate (trancerii cunosc)

salvati fisierul de regula CBR @ 320 kbps pt un raport maxim compresie/calitate

Acum vreau sa-mi spuneti daca ati reusit sa faceti ceva cu Audition-ul si sper ca v-au fost de folos primii 10 pasi de mai sus.

Bafta! ;)
Pagina 1 din 1 [ 9 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect  


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum
Mergi la:  
Afişează mesajele din ultimele: Sortează după
cron

Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Ora este UTC+02:00 UTC+2
subMerged by redhair