Prima pagină FAQ Autentificare
NightMusic.ro
Promoting Electronic Music
Pagina 1 din 1 [ 3 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect

Primul mesaj necitit Versiune printabilă
Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori
Mesaj Tehnici de evitare a distorsiunilor: bass-line;kick etc Scris: Mie Iun 02, 2010 11:15 pm
GabbyDJ
Neconectat
Membru fondator
Topicul acesta este creat ca urmare a intrebarii lui Chriss referitoare la modalitati de evitare a distorsiunilor create de adaugarea de bass/bass-line unui kick 8-)

so 1.partea de side-chaining
adaugi un compresor pe bass-line
Imagine
apesi pe sagetuta aia mica de langa butonul de ON/OFF
si apare fereastra de Sidechaining
a)selectezi la (audio from) canalul de la care vrei sa vina semnalul, in cazul asta canalul unde ai pus kick-ul
b)te joci cu (Threshold-ul) eu in general il setez in jurul valorii de 28- 32 undeva pe acolo insa nah depinde de cazuri
c)foarte important partea de (Ratio), in cazul in care faci side-chaining la percutii & stuff like that, se obtin in general rezultate mai bune daca ai ratio undeva in jurul valorii de 12 sau peste 12, la fel ideea e sa experimentezi
astfel side-chainigul iti asigura ca bass-lineul nu va fi peste kick ci ii va lasa spatiu liber acestuia, astfel nu are loc distorsiunea la care probabilte referi

2) Partea de egalizare(eq)

Ableton are un egalizator eq-8 parca, insa pe care nu il folosesc in schimb am importat Parametric equalizer 2 din Fl Studio care imi place mai mult.
In orice caz principiul e acelasi si se folosesc la fel.
Imagine

Ideea e ca pot aparea distorsiuni datorita faptului ca frecventele kick-ului se bat cap in cap cu cele ale bass-line-ului astfel, trebuie sa egalizezi bass-line-ul
adaugi imediat dupa compresor, un egalizator si tai frecventele care ti se par ca ar creea interferente, in general poti taia un pic din bass si sa lasi partea de sub-bass pentru ca ea da consistenta unui bass-line.Din nou e vb de a experimenta sa vezi care frecvente.
Partea super la egalizatorul asta e ca poti sa vezi exact in ce frecvente se incadreaza kick-ul si in ce frecvente se incadreaza bass-ul , fiind reprezentate ca in imagine de dungile rosii.


Ok acum in cazul in care te refereai , sa faci kick-ul ceva mai boomy fara sa fie distorsionat, atunci e vorba de Layering

3) Layering
Imagine

Probabil sunt mai multe posibilitati de a face asta, eu personal o fac cu Impulse din Ableton.


So. Incarcam Impulse pe un canal Midi.(Pac'Pac)
si adaugam in impulse 2,3 kick-uri depinde ce forma vrem sa aiba.
Daca vrei sa il faci mai boomy cum ai zis poti sa pui kick-ul normal si un kick mai Hard din care sa iei partea aia boomy.
ACUM e iarasi repet chestia de experimentare!!!! si de cum vrei sa sune produsul finit.(Spre exemplu poti sa urci 3 kick-uri din care din primul vrei sa pastrezi doar sunetul ala gen "Click" , la alt kick sa zicem ca iti place un anumit efect de distorsiune chiar sau nu stiu o anumita chestie faina si poti sa o izolezi pe aia, si din al treilea vrei sa pastrezi partea boomy)
Ok avem cele 3 kick-uri puse in impulse.Mergem pe canal>>>insert Midi clip si aranjam cele 3 kick-uri exact ca in fiecare piesa 4X4 beat(Daca asa se zice:)) si le punem pe toate 3 unul peste altul(le folosim pe toate)

Daca incercam acum sa dam play, va suna groaznic>>> but then Impulse is there for the help. :D
Astfel luam fiecare kick in parte din impulse.Prima data il izolam pe fiecare.Sa spunem ca lucram pe primul il izolam apasand butonul(sub forma dreptunghiulara) care apare cand treci cu cursorul deasupra casutei unde ai pus kick-ul( se afla in lateralele butonului de play al fiecarui kick individual)
Dupa ce e izolat , putem lucra pe el
1)In primul rand, cel mai mult cred ca te va interesa partea de Decay, care iti permite sa selectezi doar partile care iti plac dintr-un kick. E butonul care are sub el partea de Gate/tRIGGER(in cazul asta selecatat modul trigger) astfel cum am zis daca vrei sa obtii partea boomy dintr-un kick poti sa o obtii in general datorita Decay-ului

2)daca vrei sa obtii partea de distorsiune,sau stuff dintr-un kick, poti folosi butonul de start chiar primul care are sub el modul de Soft, care in multe ocazii e foarte folositor pt a obtine exact partea care o vrei.

ASTFEL avand toate 2/3 kick-uri pe aceleasi pozitii insa,preluand doar partile care le vrei din ficare>>> poti sa creezi un kick exact pe placul tau, boomy si fara distorisiune:D

Aka Gabriel Van Gherling
"Music is driving me crazy"
http://www.myspace.com/djgabriello"
Mesaj Re: Tehnici de evitare a distorsiunilor: bass-line;kick etc Scris: Joi Iun 03, 2010 9:45 am
CHRIS FERRES
Neconectat
Voluntar
Multumesc frumos Gaby pentru deranj esti de mare folos si pentru mine si pentru alti interesati :D :D
Mesaj Re: Tehnici de evitare a distorsiunilor: bass-line;kick etc Scris: Joi Iun 03, 2010 10:58 am
GabbyDJ
Neconectat
Membru fondator
:-j
stai linistit
e super ok, daca mai sunt nelamuriri in legatura cu orice :D just tell me

Aka Gabriel Van Gherling
"Music is driving me crazy"
http://www.myspace.com/djgabriello"
Pagina 1 din 1 [ 3 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect  


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum
Mergi la:  
Afişează mesajele din ultimele: Sortează după
cron

Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Ora este UTC+02:00 UTC+2
subMerged by redhair