Prima pagină FAQ Autentificare
NightMusic.ro
Promoting Electronic Music
Pagina 1 din 2 [ 11 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect

Primul mesaj necitit Versiune printabilă
Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator
Mesaj Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Joi Oct 08, 2009 5:27 pm
Vlado
Neconectat
Membru fondator
Apropo de discriminare, toleranta si stiluri muzicale:




Un ONG a realizat acest clip. Se pare ca inclusiv la noi s-au aratat exemple de persoane ce nu accepta preferintele muzicale ale altora, atat pe forumul nostru, pe alte siteuri pe internet, cat si in realitate.

Modalitatile celor ce au facut discriminare si nu tolereaza preferintele altora s-au rezumat la :
- aroganta;
- batjocura;
- amenintari cu bataia;
- tendinta de a forma un grup de sustinatori ce au ca si caracteristica predominanta nesimtirea.

Impreuna, cele enumerate de mai sus duc spre un singur lucru: VIOLENTA!
(in continuare le vom numi "simptomele" violentei)

Deoarece am observat, prin interactiune directa cu locuitori din alte tari mai dezvoltate, ca se poate rezolva orice problema si fara discriminare, iti propun sa dezbatem asupra acestui subiect, sa gasim posibile solutii de viitor, pentru a reduce "simptomele" violentei (bazata pe stiluri muzicale diferite) ce vin din partea unor oameni.. suparati.

1. Care crezi ca este modalitatea cea mai potrivita de a reactiona la astfel de atacuri la persoana?
2. Cum crezi ca se poate diminua ura altora asupra ta, fara consecinte negative?
3. Crezi ca reusitele personale (ex: situatie financiara stabila, succesul avut in domeniul muzical, cultura generala muzicala vasta, numeroase participari la evenimente de amploare si chiar diferenta de varsta) determina aparitia "simptomelor" violentei?
4. Ce sanse de reusita dai solutiilor propuse de tine la primele doua intrebari?

Te rog raspunde cu parerea ta proprie, la toate cele 4 intrebari. Poate chiar reusim sa gasim solutii impreuna! Let's begin..
Mesaj Re: Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Joi Oct 08, 2009 5:49 pm
Squash
Neconectat
Voluntar
După părerea mea, un raspuns la toate intrebările ar fi INDIFERENŢA.

Cred că asta doare cel mai tare pe cel care are, fie un grup de susţinători, fie are tot felul de mesaje aduse la adresa celor ce ascultă diferite genuri de muzică (dupa cum e precizat si in filmuleţ).

A ameninţa cu bătaia nu e acelaşi lucru cu a bate.

Intotdeauna va fi cineva care va spune: "Bă?! N-ai facut bine!".

-------------------------------------------------------------------------------

Imi place foarte mult ideea topicului.

Şi ce am zis eu mai sus ... e doar o părere.

Baftă tuturor ! :)

http://dj-squash.ro
Nu sunt perfect dar nu asta`i ideea !
Mesaj Re: Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Joi Oct 08, 2009 6:07 pm
Vlado
Neconectat
Membru fondator
@ Squash

Indiferenta nu poate fi raspunsul si la ultimele doua intrebari. Te rog raspunde si la ele.

Chiar daca bataia nu e acelasi lucru cu a bate, intervine intrebarea:
daca vrem sa se schimbe lucrurile, trebuie sa asteptam fara sa facem nimic?

Esti de acord ca a-l atentiona pe cineva ca n-a facut bine un lucru se poate si fara aroganta/batjocura?
Mesaj Re: Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Joi Oct 08, 2009 7:43 pm
Squash
Neconectat
Voluntar
Aici ţine şi de cei 7 ani de-acasă. Dacă el e invăţat să se comporte ca pe tarla, nu va face diferenţa dintre tarla si locurile in care esti civilizat.

Citat:
Chiar daca bataia nu e acelasi lucru cu a bate, intervine intrebarea:
daca vrem sa se schimbe lucrurile, trebuie sa asteptam fara sa facem nimic?


Aici cred că sunt mai multe clase de oameni:
a). Cei care vor să faca ceva pentru a-i înlătura pe cei care nu au cei 7 ani de-acasă.
b). Cei ce sunt indiferenţi faţă de subiect, şi asta pentru că nu au avut niciodata de-a face cu problema asta.
c). Cei ce sunt violenţi faţă de toata lumea. Clasa asta de oameni ce trebuie, ori educată, ori înlăturată.

Citat:
Esti de acord ca a-l atentiona pe cineva ca n-a facut bine un lucru se poate si fara aroganta/batjocura?


Da, sunt de acord. Cine procedează aşa ? Un prieten vine si iţi spune, subtil...dar unul care e invidios ?

http://dj-squash.ro
Nu sunt perfect dar nu asta`i ideea !
Mesaj Re: Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Vin Oct 09, 2009 3:06 pm
bj3y
Neconectat
Membru fondator
ce parere sa am despre discriminarea respectivilor ? i'm sorry for them, insa nu cred ca se va putea face ceva. mentalitatea oamenilor nu se schimba asa usor, si vedeti ca nu e vorba doar de romania. anturajul si mediul in care traiesti te face sa crezi cumva ca asa cum traiesti tu e bine, si toti ceilalti care sunt altfel, gresesc.
si mie mi-e sila cand vad unele persoane pe strada, nu vreau sa dau detalii din ce cauza, dar asta nu inseamna ca ma uit urat la ei sau sar sa le dau in cap. fiecare are dreptul la alegere, si daca ei aleg sa fie intr-un fel... apai asa sa fie, e democratie ce pnm :D
totusi.... cred ca se bate apa in piua cu black cat.... nu vad CE anume poti schimba prin niste intruniri, prelegeri, filmulete si de-astea.
oricum... multa bafta lor :)

A day in without trance is wasted day of my life
Mesaj Re: Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Dum Oct 11, 2009 12:52 am
Vlado
Neconectat
Membru fondator
Urmatoarele sunt zise de catre o persoana ce a dorit sa ramana anonima:

Citat:
"s-au aratat exemple de persoane ce nu accepta preferintele muzicale ale altora"

..adica daca am alte gusturi in materie de muzica si nu suport sa ascult ce asculta altul inseamna ca am tendinte de sociopat? Este imperativ sa ascult stilul muzical al cuiva? Oricine isi rezerva dreptul de-a fi arogant sau de a injura. Manifestarile sub forma fizica nu sunt urmarile stilului muzical, ci mai degraba a lipsei de educatie si a saraciei.

Ce anume este acceptat in "cultura generala muzicala vasta"? Ce stiluri muzicale? Exemple concrete?

Violenta este prezenta in genetica omului indiferent de ceea ce faci si de cultura pe care o ai, de la inceputuri pana in prezent. Nu se poate inlatura, dar se poate controla, personal, nu de catre altii, prin educatie, prin introspectie.
In ceea ce priveste varsta, o persoana poate tampa indiferent de anii pe care ii are in spate, din nou, lipsa de educatie si a respectului pentru semeni fiind cauzele!

Fiecare are dreptul la opinie indiferent cat de tampita este, asta nu inseamna ca daca cineva si-o exprima trebuie sa o si accepti.
Nu vad multa lume sa distinga acest fapt.
Daca te-a batut vreun manelist sau hiphapar sau daca ai ascultat manele, mozart, opera si hiphap si te-a agresat fizic este o problema de educatie in exprimarea diferentei de gusturi, care, pe masura ce te dezvolti intelectual (citind, analizand) odata cu anii, se cizeleaza si se modifica.

General, si nu personal, daca insa nu esti in stare sa accepti o critica a cuiva (ca te injura sau nu) aici este problema ta, pentru ca nu te-a silit s-o accepti, doar si-a exprimat parerea mai din topor sau mai civilizat.
Este dreptul tau daca vrei sa analizezi acea parere, daca are logica din punctul tau de vedere, s-o poti asimila ca buna sau s-o respingi.

Am sa inchei cu un citat:
Citat:
"Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei." (Sigmund Freud)
Mesaj Re: Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Mie Noi 04, 2009 12:17 am
Vlado
Neconectat
Membru fondator
Cam puţini dintre voi vad că sunt interesaţi şi de discuţii de acest gen..
Mesaj Re: Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Mar Ian 12, 2010 4:16 am
booya
Neconectat
Voluntar
Partea cea mai buna din toata asta e defapt ca ... aia care fac treaba asta sunt niste dobitoci si niste scursuri ale unei societati care vrea sa evolueze...pai cum plm sa evoluezi daca pe tine te arde la suflet ce asculta ala de langa tine... who the hell cares ca ala e manelar obosit si nascut din cea mai ramas pe tzeava si ala e trancer sau ca asculta muzica clasica ? pana la urma tot om e si e dreptul lui sa aleaga ce sa asculte si ce nu. EU pe aia care ar face discriminari de genul asta i-as baga in saci de plastic si le-as da foc. Deci pot sa incep cu mine ca urasc manelarii si tot ce tine de incultura aia :twisted: ah si era sa uit... mai am ceva si cu minimalistii emo ... ba nene ... esti minimalist? atunci ce cauti intr-un BMW?ramai dreaq minimal la viata ta de rama si lasa-ne :)) Ridica-ti minimalul la rang dumnezeiesc cand defapt ... nici macar melodie nu o poti numi un bass si niste sunete aruncat pe acolo .... pai daca e melodie, atunci unde e linia melodica intr-o piesa minimal ?

www.myspace.com/booyadj Trance and Dance Summer Energy Anthem is up !\:D/
Mesaj Re: Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Joi Ian 14, 2010 1:34 am
phoenix
Neconectat
Voluntar
"Omul s-a născut liber,dar pretutindeni este ţinut în lanţuri"
Interesant acest subiect :D , în primul rând aici totul ţine de concepţie..modul de a vedea lucrurile. Orice om este liber, cel puţin de gusturile muzicale şi îmbrăcăminte, nu este nici o lege care să îl constrângă, doar acest lucru poate să ne Impună să nu facem ceva anume LEGEA, şi să ne lăsăm călcaţi în picioare de asemenea huligani?!
Pretutindeni în lume există discriminare de orice fel te tip:gusturi muzicale,culoare,religie,rasă,etc Fraţilor nu ne inpun lucrurile mari precum Legea şi ne lăsăm bătuţi atât moral cât şi fizic de lichelele societăţii?!
Nu trebuie să ne lăsăm prizonieri ai voinţei lor, într-un fel sau altul fiecare trebuie să îşi găsească curajul şi puterea să înfrunte pe asemenea indivizi scăpaţi din gura leului, acest fel este unul foarte practic părerea mea..poate vă mai treziţi fraţilor.
Indiferenţa este cea mai mare prostie a omenirii, de aceea suntem în secolul 21 cu maladii de te sperii dacă auzi de ele, foamete peste tot în lume, şi lista continuă..sunt oameni care ajută dar prea puţini. Cât la sută din populaţia Terrei le pasă de restul fiinţilor umane 20%? MULT ZIS Bine că există asociaţii precum ONU, dar ăsta este alt subiect :roll:
Mentalitatea este totul, mai ales în acest subiect, dacă de mic ai fost îndoctrinat cu idei precum"asculţi rock, havy metal, dispari satanistul dracului, şi poate îmbrăcat în culori închise, păi la aştia se dau pe faţă trebuie arşi pe rug", cei 7 ani de acasă cum să te comporţi în societate îşi spun cuvântul dar mai ales raţiunea, gândeşte-te dacă spui că este mai prejos decât tine că ascult vre-un tip de rock sau alt gen de muzică, merită să fie tratat mai rău ca un animal?! Dacă da, atunci trebuie să înfundaţi puşcaria,la nebuni este rai pentru voi.
Gusturile nu se discută, dar asta nu înseamnă că nu am voie să te critic.
De exemplu eu urăsc manelele, este treaba ta dacă tu asculţi un asemenea gen de muzică, dar asta nu înseamnă că nu am dreptul să te critic, în limita bunului simţ.
Personal îmi plac toate genurile de muzică, excepţie făcând manelele, îmi place enorm de mult şi rock-ul, dar dragostea mea supremă rămâne tot Trance-ul. :D :D :D ;)
Vreau să o contrazic pe ultima persoană care a dat interviul "caracterul unui om nu poate fi dedus din îmbrăcăminte", total invers, caracterul unui om poate fi foarte mult dedus din îmbrăcăminte, orice gest, obsolut orice facem, care ţine de propria persoană ne caracterizează. Cine nu vrea să accepte asta este pur şi simplu părerea greşită a acelei persoane şi dacă vrea nu are decât să rămână cu ea.
1.Suni pe loc poliţia şi ceri daune morale şi dacă este cazul şi fizice.
2.Înfruntândui, aici depinde de caracterul fiecărei persoane(care te urăşte), nu se poate generaliza.
3.Da
4.Garantată :mrgreen:
;)
Mesaj Re: Violenta strans legata de stilurile muzicale preferate Scris: Joi Ian 14, 2010 1:46 am
Vlado
Neconectat
Membru fondator
Mersi pheonix pentru ca ti-ai scris parerea. Esti singurul ce a raspuns separat ordonat la cele 4 intrebari sus puse :)

Doar ca nu uita sa-ti recitesti intregul mesaj scris dupa ce-l postezi, apar ca vrei ca nu vrei greseli si e greu de descifrat.
Pagina 1 din 2 [ 11 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect  


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum
Mergi la:  
Afişează mesajele din ultimele: Sortează după
cron

Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Ora este UTC+02:00 UTC+2
subMerged by redhair