Prima pagină FAQ Autentificare
NightMusic.ro
Promoting Electronic Music
Pagina 1 din 1 [ 10 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect

Primul mesaj necitit Versiune printabilă
Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator
Mesaj denon better than pioneer??? Scris: Vin Iul 04, 2008 7:48 am
GabbyDJ
Neconectat
Membru fondator
mda toata lumea zice ca playerele pioneer sunt cele mai tari,insa sa ne uitam si peste denon.
de ex pioneer are cdj-200
la acelasi pret chiar un pic sub 200-lui avem de la denon dns-1000 uitatndu-te la funcitii,si la ce e in stare sa faca stai si te intrebi,defapt care e cea mai buna alegere???
un cdj 200,doar pt ca e un pioneer sau un dns-1000 pt ca are cam de toate?
si chestia se repeta la cdj-400 cam in acceasi zona de bani avem dns-1200 :D pt 800 avem dns-3500
si pt 1000 mk3 avem dns-5500
astept pareri

Aka Gabriel Van Gherling
"Music is driving me crazy"
http://www.myspace.com/djgabriello"
Mesaj Re: denon better than pioneer??? Scris: Vin Iul 04, 2008 8:33 am
puff
Neconectat
Fost membru
vreau sa te intreb prima data :ai pus pe un denon?daca da poti face comparatie daca nu e mai greu :mrgreen:
fata de pioneer denon are sunetulmai bine procesat(mai clar) are cum spui tu functii mai multe dar are si dejavantaje:butoane de plasstic care nu au aceeasi precisie ca la pioneer ,apoi e vb de fiabilitate in timp.
sa luam si un exemplu:cdj200-dns1000:fiecare au mp3,amandoua au efecte, denon are functie de scratch pioneer nu,dar la denon piesa o prinzi din pich bend pe cand la pioneer din jog.
deci parerea mea e ca fiecare au plusuri si minusuri.
de ce toata lumea pioneer?pt ca e un brand care in materie de echipament dj a dat mai tot timpul produse sigure.
Mesaj Re: denon better than pioneer??? Scris: Vin Iul 04, 2008 8:37 am
puff
Neconectat
Fost membru
cine a pus prin cluburi inafara sau cine a vb cu un dj care pune acolo va poat spune ca acolo nu pioneer face legea :D sunt firme ca numark,american audio,reloop...care sunt intalnite in cluburi:)noi suntem mai fitzosi :lol:
Mesaj Re: denon better than pioneer??? Scris: Sâm Iul 05, 2008 10:53 pm
Alex
Neconectat
Voluntar
am pus de pe un denon s5000 si un pioneer 1000 mk2 in acelasi timp. Nu se compara denon cu pioneer, si cea mai enervanta chestie la denon sunt butoanele care se uzeaza foarte tare. Denonul are si un motoras care invarte jogul in modul scratch si tot felul de efecte. Totusi prefer pioneerul.
Mesaj Re: denon better than pioneer??? Scris: Mie Feb 25, 2009 9:05 am
bloom Anderson
Neconectat
Voluntar nou
salut din nou :) vad ca de la petrecere am ajuns la echipament :))) bun.....
la pioneer nu e vb numai de brend ci si de calitate....
prima pereche de pioneer cdj 100 pe care am pus mana in viata mea (anul 2000), au fost schimbate lentile la ele si curatate de praf inauntru (merg si in ziua de azi)...dupa parerea mea e cel mai bine sa inveti pe cdj 100 si sa continui cu mk2, mk3
eu n-am vazut un denon sa tina mai mult de 4...5 ani...

sau care a fost prima din firme care au pus pitch control pe un cd-player??? (tot pioneer)...un cd-player din ala am vazut cu ochii mei, a fost gen DECK (anul fabr. 1992) si avea 8 viteze de la 1 la 8....acum nu faci nimik cu unu din ala, dar pt anul 1992, 1993 a fost wow.....

plus dau dreptate lui puff, la pioneer niciodata n-ai sa vezi intarzieri....cum am mai patit cu alte playere (chiar 1 sec.) iar pt mine o secunda conteaza mult la mixat.....

P.S. eu nu tin cu pioneer, ci cu ce ma simt bine...poate maine o sa se lanseza o noua firma care va produce echipament pt dj mult mai bun si si mai misto decat pioneer, atunci o sa vb-m de firma respectiva....pana atunci succes :)

multumesc pt intelegere,
o zi buna !
Mesaj Re: denon better than pioneer??? Scris: Mie Feb 25, 2009 10:42 am
AmnezicDJ
Neconectat
Voluntar nou
Eu nu zic ca denon sunt cele mai bune.....dar oamenii se plang in general de denon din cauza jogului lucreaza diferit fata de pioneer....si sincer la pioneer un singur player isi merita banii cdj-400 .... restul sunt pamant de flori spuneti si voi pe ce dau 1200 de euro pe un mk3 ,pai si cel mai ieftin player de la denon e mai destept decat un mk3 de exemplu denon dns-1000......si nu zic acum sa faci abuz de efecte dar vorbeam in general de functii.....merita mk3 1200e ????ambele firme sunt foarte bune daca stii cum sa le folosesti dar prea exagereaza la pret pioneer.....

Si oricum un dj nu ar trebuii sa se planga de playere numai daca au vreun defect din fabricatie sau au imbatranit.
Mesaj Re: denon better than pioneer??? Scris: Mie Feb 25, 2009 11:30 am
Rumano Rizado
Neconectat
Voluntar
AmnezicDj scrie:
dar oamenii se plang in general de denon din cauza jogului lucreaza diferit fata de pioneer....si sincer la pioneer un singur player isi merita banii cdj-400

intru totul de acord ;)
Mesaj Re: denon better than pioneer??? Scris: Mie Feb 25, 2009 11:34 am
Todd
Neconectat
Voluntar
eu abia am pus la XX meeting pe pioneer 800 mk2 .. si am ramas prost :)) cat de bine mergeau si ce feeling mi-au dat. denon nu stiu .. dar nu m-as plange oricum.
singura problema e ca daca te-ai invatat pe ceva .. si trebuie sa pui pe alt produs ... asigura-te ca faci un practice inainte .. sa nu te trezesti cu surprize daca mixezi in alta parte

- dude .. you only did the beat and the bass ..
- yeah .. so ? do you need more ? because i can get more bass if you want ...
Mesaj Re: denon better than pioneer??? Scris: Mie Feb 25, 2009 12:48 pm
AmnezicDJ
Neconectat
Voluntar nou
eeee daca lucrezi o ora cu alte playere te obisnuiesti si merge treaba pe urma dar daca nu ai pus niciodata pe denon e un pic mai urat dupa cum am spus cu jogul dar eu cand am invatat sa lucrez pe playere am invatat pe niste obosite de acum vreo 10 ani denon dnf-2600 dual din cate imi aduc aminte......mai sarea si cd-ul si mixerul era vai de el Gemini dar nu mai stiu ce model.....iti trebuia un patent ca sa umblii la frecvente si erau foarte apropiate si numai cu varful degetelor puteai sa modifici frecventele :)))) o adevarata provocare dar pe urma cand am trecut pe ceva nou de exemplu djm-600 mi se parea floare la ureche.
Daca vreti sa va cumparati un mixer destept,ieftin si sa nu aveti probleme la fadere puteti sa incercati Behringer ddm-4000 am ramas uimit de el ..... are faderele optice si poti sa freci faderele pana le rupi.
Daca stii si cum sa il configurezi iti taie si frecventele perfect de exemplu daca tai bassul nu iti mai afecteaza mediile si as putea sa va spun multe despre el, doar ca are un mic defect.....pai tata pana ai faci configuratiile iti prinzi urechile in el rau de tot si costa doar 400e e cu mult peste djm-800 dar acum nu stiu cat rezista in timp.


apropo puff din cate am observat eu la denon butoanele sunt din cauciuc nu din plastic si asta mi se pare un lucru mai bun ca se mai intampla sa le lovesti uneori si iti amortizeaza lovitura.

Dar parerile sunt intotdeauna impartite doar ca la pioneer s-a facut multa reclama va dau un exemplu am vazut la white sensation la david guetta ...... avea acolo orice tip de aparatura mai putin pioneer ...... ba mint avea un efector de la pioneer.
Mesaj Re: denon better than pioneer??? Scris: Mie Feb 25, 2009 1:11 pm
Todd
Neconectat
Voluntar
ah si inca ceva .. oi fi noob .. dar cand m-am uitat la preturi .. nu prea am vazut diferente masive

- dude .. you only did the beat and the bass ..
- yeah .. so ? do you need more ? because i can get more bass if you want ...
Pagina 1 din 1 [ 10 mesaje ] Scrie un subiect nou Scrie un subiect nou   Răspunde la subiect Răspunde la subiect  


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum
Mergi la:  
Afişează mesajele din ultimele: Sortează după
cron

Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Ora este UTC+02:00 UTC+2
subMerged by redhair